Prajituri de Craciun, spume, creme dulci si alte deserturi

Dragilor, va anunt cu parere de rau (chiar mi-a facut placere sa revad si sa adun laolalta unele dintre cele mai bune retete ale mele) ca am ajuns la finalul acestui maraton culinar, ultima categorie, si cea mai luuunga :P, fiind cea a prajiturilor si a altor minunatii dulci pe care le-am facut din 2007 incoace!!!
Am adaugat cateva idei si pentru cei care se ajuta in bucatarie de cuptorul cu microunde (ultimele 3 retete), pentru ca si ei sa se poata bucura de un desert special de sarbatori. Si poate ar fi bine de stiut ca toate retetele de checuri se pot transforma foarte usor in torturi sau intr-un guguluf, daca, desigur, aveti o astfel de forma de copt. Vor avea un aer mai sarbatoresc. Torturile de Craciun le gasiti aici: http://www.laurasava.ro/2011/12/15/torturi-de-craciun-si-revelion/
V-am dat pana si o reteta de inghetata, dar una deosebita, veti vedea, si bineinteles (cea mai) celebra prajitura Raffaello, care ocupa de mult timp deja locul intai in locul preferintelor voastre.

Acestea fiind spuse, va doresc din toata inima „Sarbatori Fericite”, sa aveti masa imbelsugata, pe cei dragi alaturi si multa voie buna!!!
Va las in compania acestor minunate prajituri, carora le-am imprumutat cate o particica din sufletul meu:

1. Prajitura Raffaello: 2009/01/prajitura-raffaello


2. Mini-amandine: 2007/10/mini-amandine.html

3. Prajitura Snickers: 2008/02/prajitura-snickers

4. „Cuburi” de lapte: 2009/09/cuburi-de-lapte.html

5. Prajitura „Bounty Bars”: 2011/01/prajitura-bounty-bars.html

6. Prajitura de ciocolata cu bilute de branza si cocos: 2010/06/prajitura-de-ciocolata-cu-bilute-de.html

7. Prajitura Brath: 2010/10/prajitura-brath.html

8. Prajitura cu nuca de cocos, ciocolata si nes: 2008/05/prajitura-cu-nuca-de-cocos-ciocolata-si.html

9.Prajitura Krem a la Krem: 2007/05/prajitura-krem-la-krem-micaalsa.html

10. Prajitura Kinder-Pingui: 2008/11/prajitura-kinder-pingui.html

11. Prajitura Rigo Jancsi: 2007/05/prajitura-rigo-jancsi-alis.html

12. Prajitura Milch Schnitte: 2009/05/milch-schnitte.html

13. Prajitura cu frisca si rom: 2011/01/prajitura-cu-frisca-si-rom.html

14. Prajitura rapida cu branza dulce: 2007/02/prajitura-rapida-cu-branza-dulce.html

15. Cozonac la tava, simplu sau cu fructe: 2011/06/cozonac-la-tava-cu-cirese.html

16. Prajitura fina cu cocos si prune: 2011/08/prajitura-fina-cu-cocos-si-prune.html

17. Prajitura cu visine si palarie de bezea: 2010/08/prajitura-cu-visine-si-palarie-de-bezea.html

18. Prajitura usoara cu iaurt, frisca si cirese: 2011/02/prajitura-usoara-cu-iaurt-frisca-si.html

19. Pandispan cu cirese: 2011/06/pandispan-cu-cirese.html

20. Prajitura cu prune si glazura de nuci si smantana: 2010/08/prajitura-cu-prune-si-glazura-de-nuci.html

21. Prajitura „turnata” cu mere: 2010/08/prajitura-turnata-cu-mere.html

22. Prajitura Boema: 2011/09/prajitura-boema.html

23. Prajitura cu mure si crema de lamaie: 2007/08/prajitura-cu-mure-si-crema-de-lamaie.html

24. Prajitura cu mere si bezea: 2009/02/prajitura-cu-mere-si-bezea.html

25. Prajitura cu rom si visine: 2008/11/prajitura-cu-rom-si-visine.html

26. Prajitura Greta Garbo/Zserbo: 2009/01/greta-garbo.html

27. Prajitura cu mac si ciocolata: 2007/05/prajitura-cu-mac-alis.html

28. Prajitura cu mac, biscuiti si crema de vanilie: 2007/05/prajitura-din-albus-yta.html

29. Prajitura cu blat din mere: 2007/05/prajitura-cu-blat-de-mere-nasha.html

30. Prajitura „Rudy”, cu branza dulce si firimituri de aluat: 2010/02/prajitura-rudy.html

31. Prajitura Mokka: 2010/09/prajitura-mokka.html

32. Romburi cu nuci si cafea: 2010/01/romburi-cu-nuci-si-cafea.html

33. „Tortulete” de mandarine: 2008/01/tortulete-cu-mandarine.html

34. Prajitura „Lemon squares”: 2008/05/lemon-squares-stella.html

35. Prajitura Figaro: 2008/11/prajitura-figaro.html

36. Prajitura cu mac si caise: 2008/01/tarta-cu-mac-si-caise.html

37. Prajitura greceasca cu sirop, din foi de placinta: 2010/09/prajitura-greceasca-cu-sirop-din-foi-de.html

38. Placinta cu branza si taitei: Vargabeles: 2011/10/vargabeles.html


39. Placinta cu iaurt: 2011/02/placinta-cu-iaurt.html

 
40.Crempita/Cremes/Cremsnit: 2007/05/cremsnit-neta.html
41. Prajitura cu afine: 2007/08/prajitura-cu-afine.html
42. Prajitura cu banane si biscuiti: 2007/05/prajitura-de-pofta-petunie.html
43. Prajitura cu ciocolata alba si nuca: 2010/11/prajitura-cu-ciocolata-alba-si-nuca.html

44. Prajitura cu nuca si ciocolata: 2009/09/stangluri-de-ciocolata.html

45. Prajitura cu migdale si portocale: 2008/02/prajitura-cu-migdale-si-portocale.html

46. Prajitura aromata cu crema din vin rosu: 2010/01/prajitura-aromata-cu-crema-din-vin-rosu.html

47. Prajitura cu mere si sirop de scortisoara: 2007/05/prajitura-cu-mere-si-sirop-de.html

48. Chec Bounty: 2011/02/chec-bounty.html

49. Chec cu ciocolata: 2011/03/chec-cu-ciocolata.html

50. Prajitura cu ciocolata „Manuela de Marisa”: 2010/05/prajitura-cu-ciocolata-manuela-de.html

51. Tiramisu in cupe:  2010/02/prajitura-tiramisu-in-cupe-3-ani-de.html

52. Prajitura cu iaurt si nuca de cocos: 2011/02/prajitura-cu-iaurt-si-fulgi-de-cocos.html

53. Prajitura caraibiana cu rom si ciocolata: 2011/02/prajitura-caraibiana-cu-rom-si.html

54. Rulada de ciocolata cu stelute de martipan: 2011/01/rulada-de-ciocolata-cu-stelute-de.html

55. Rulada cu cafea: 2011/05/rulada-cu-cafea.html

56.Cornuri „Kurtos Kalacs”: 2010/08/cornuri-muffins-cu-gust-de-kurtos.html

57.”Buzunarele” cu nutella: 2010/02/buzunarele-cu-nutella.html

58. Prajituri de ciocolata: 2007/07/prajituri-de-ciocolata-pentru-diana.html

59. Mousse au chocolat: 2008/03/mousse-au-chocolat.html

60. Crema cappuccino la pahar: 2011/05/crema-cappuccino-la-pahar.html

61. Prajitura cu nuca: 2008/03/nusseckchen-prajitura-cu-nuci.html

62. Napolitane cu dulceata de lapte: 2007/03/napolitane-cu-crema-de-lapte.html

63. Branzoaice: 2009/03/branzoaice.html

64. Tort de clatite cu sirop caramel: 2007/02/tort-de-clatite-cu-sirop-caramel.html

65. Clatite cu cacao la cuptor, cu rom, miere si banane : 2007/02/budinca-de-clatite-la-cuptor-cu-cacao.html

66. Inghetata de portocale: 2008/02/inghetata-de-portocale.html

67. Salata de fructe in ananas: 2010/01/salata-de-fructe-in-ananas.html

68. Prajitura rapida cu ananas: 2011/05/prajitura-rapida-cu-ananas-la-microunde.html

69. Chec cu cacao, la cana: 2009/03/chec-la-microunde-la-cana-p.html

70. Mere coapte cu creme anglaise: 2009/04/mere-coapte-in-microunde.html

Va pup pe toti si va astept cu impresii despre, macar, o reteta de aici 😛